Okolí

Okolí Dolních Věstonic je bohaté především na památky a krásnou přírodu.

Najdete zde nádech historie, díky archeologickým vykopávkám, ale také si užijete turistiku, kolo, vodní sporty nebo rybaření na nádrži Nové Mlýny (Mušovská jezera). Večer posedíte nad sklenkou dobrého místního vína, nebo navštívíte některý z mnoha místních vinařských sklípků. Proč ne, když Věstonická chalupa leží na Sklepní ulici 😊

Pro všechny milovníky dobrého vína nabízíme, mimo jiné, možnost zajištění degustace vín v nedalekém sklípku U Elišky & Toníka

Můžete obdivovat krásnou přírodu CHKO Pálava

V pěší vzdálenosti od chalupy se nachází přírodní rezervace Věstonická nádrž s bohatou flórou a faunou. Stezkou mezi vinohrady za Věstonickou chalupou se dostanete až k Dívčímu hradu a dalšímu prozkoumání Pálavy.

Dolní Věstonice mají ideální polohu pro výlety nejen na Pálavě a v jejím okolí, ale také do nedalekého Lednicko-Valtického areálu a dalším krásným místům na Jižní Moravě.

Je toho spoustu, co můžete podniknout a zažít v dolních Věstonicích. Mrkněte na několik našich typů, které nezklamou.


Mikulov

Městečko, rozložené na posledních výběžcích Pálavy, obklopené vinicemi a protkané historií na každém kroku. Barokní zámek s expozicí vinařství, s unikátním obřím sudem a překrásnou zahradou, malebné uličky plné vinných sklepů a vinárniček, kterými se dostanete až ke křížové cestě a poté až nahoru na Svatý kopeček. Překrásný výhled na Mikulov a rozhled do kraje ze Svatého kopečku od kaple sv. Šebestiána stojí za to.

Více informací o městu Mikulov: http://www.mikulov.cz/


Lednice / Lednicko-valtický areál

V Lednici se mimořádným způsobem snoubí architektura s krajinou. Lednice i jejího okolí se proto stala jedním z turisticky nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších míst v České republice.

Ojedinělý komplex zámeckých budov, romanticko-klasicistní stavby a plastiky v zámeckém parku, několik novogotických domů z poloviny minulého století a další.

Více informací o městě Lednice: https://www.lednice.cz/obec/turista/

Lednický zámek je jedním z nejkrásnějších komplexů anglické novogotiky v Evropě. Zámeckými interiéry prochází několik prohlídkových tras, v okolí přitahuje pozornost francouzská zahrada s palmovým skleníkem, zednářská zahrada a zámecký park, volně přecházející do volné krajiny.

V parku objevíte také několik ostrovů, římský akvadukt, vyhlídkovou věž Minaret a Maurskou vodárnu s přístavištěm lodí, které odtud vyplouvají na vyhlídkové plavby.

Více informací o zámku Lednice: https://www.lednice.cz/obec/turista/zamek-lednice/

Lednicko – valtický areál je nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinou na světě, která je zapsaná na seznam památek UNESCO. Je plná zelených parků, kouzelných rybníků a romantických zákoutí. Rozprostírá se mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví.

Kromě zámků najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb, například kaple, kolonády, umělou zříceninu či vítězný oblouk, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů.

Více informací o Lednicko-valtickém areálu: https://www.lednice.cz/obec/turista/lednicko-valticky-areal/


Valtice – hlavní město vína.

Ať ve Valticích půjdete kamkoliv, víno si vás vždycky najde. Za vidění stojí také expozice historických vinařských lisů, Zámecký nebo Křížový sklep. Kromě toho se můžete projít nebo projet na kole po naučné vinařské stezce, prozkoumat labyrint Valtického podzemí anebo si vybrat k posezení některý z vinných sklepů. A až vás víno omrzí, navštivte valtický zámek, nahlédněte třeba do bylinkové zahrádky ve valtické zámecké zahradě nebo se vydejte na prohlídku Muzea železné opony, které se věnuje ostraze státních hranic.

Valtický zámek – byl založený v 11. století, od 14. století byl sídlem vládnoucího knížete z rodu Liechtensteinů. V roce 1996 byl zapsán jako nedílná součást Lednicko-valtického areálu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Více informací o městě Valtice https://www.valtice.eu/turistika/turisticke-cile/

Více informací o zámku Valtice https://www.zamek-valtice.cz/cs


Portz Insel (Tichý ostrov) – od roku 1629 výletní místo mikulovského panstva.

Magické místo, jehož historie sahá až do roku 1629 najdete cca 4 km od Mikulova. Na dnešním poloostrově, který je z části obklopen rybníkem Nový, můžete spatřit bývalý letohrádek, později přebudovaný na lovecký zámeček.

Původní Letohrádek nechal postavit kardinál František Dietrichstein. Poloostrov býval dříve ostrovem a přístup na něj byl možný pouze po unikátním, patnácti obloukovém cihlovém mostu. S městem Mikulov byl most propojený dva a půl kilometru dlouhým, oboustranným stromořadím. Byl mimořádným architektonickým dílem své doby.

Zapomenutý most se v letech 2019-2020 podařilo zrenovovat.

Více informací o Portz Insel: http://www.mikulov.cz/turistika/pamatky-a-prohlidkove-objekty/portz-insel/

Více informací o unikátním cihlovém mostu: http://www.mikulov.cz/turistika/pamatky-a-prohlidkove-objekty/portz-insel/cihlovy-most/obnova-mostu/?contentId=205716


Archeopark Pavlov – ojedinělá archeologická expozice pět metrů pod zemí.

Přijeďte na místo, kde před 30 000 lety žili lovci mamutů, prohlédněte si exponáty z té doby a na chvíli se vraťte v čase do vzdálené minulosti.

Archeopark Pavlov je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lokalit doby lovců mamutů na světě.

Více informací o Archeooparku Pavlov: https://www.archeoparkpavlov.cz/


Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí.

Pokud budete mít dost turistiky, kola a výletů v krásné krajině Pálavy, je čas na Relax v nejmodernějším aquaparku v České republice, ve kterém najdete 14 bazénů, 20 tobogánů, 24 saun a procedur. Venkovní termální bazény s celoročním provozem a neopakovatelným výhledem na zasněženou Pálavu jsou třešničkou na dortu.

Vícce informací o Aqualand Moravia: https://www.aqualand-moravia.cz/